július 20
Palio (Siena, 2011)Imádom a nyarat és imádom Olaszországot, Toszkána pedig egyszerűen varázslatos! Június végén, július elején két hetet barangoltunk ezen a vidéken. Mindenkinek ajánlom, hogy iktassa be a nyüzsgő tengerparti nyaralás mellé a csendesebb, de lenyűgöző toszkán táj felfedezését is.
A véletlen úgy hozta, hogy sienai tartozkodásunk során éppen a Palio előkészületei zajlottak.
Ebben az írásomban erről az eseményről írok. Mi is a Palio? Lovas futam, mely során városnegyedek versengenek minden évben kétszer, júliusban és augusztusban a selyemzászló elnyeréséért. A Palio azonban nemcsak egy napra korlátozódik a sienaiak életében, ők ennek a szellemében élik meg az egész évet. A verseny előtt 20 nappal sorsolják ki azt a 10 városnegyedet (contrada) a 17-ből, akik az adott futamon indulnak.
A sienaiak ma is nagyon komolyan veszik a contradájukhoz való tartozást és az egész versenyt hatalmas felhajtás előzi meg. A futam előtti 3. napon adják át a sorshúzás során meghatározott lovakat a városrészeknek, akik részt vesznek a versengésen. Ekkor már mindenki lázban ég, az egész város fellobogózva, az emberek az esélyeket latolgatják, minden a Palio körül forog.
Mi is ezen a napon érkeztünk ide. Fantasztikus érzés volt az a hangulat, ami fogadott bennünket. A Palioig minden nap kétszer nyilvános próbafutamot tartanak, amely során a lovak és lovasok is megismerik a pályát, amely a város kagyló alakú főterén körben, a Piazza del Campon, az erra a célra készített döngölt padlón zajlik. Maga ez a tér is annyira rendhagyó. Elámultam, amikor megláttam. A tér középpontja felé valóban, mint egy igazi kagyló bemélyed. Közben a versenyt megelőző felvonulásra készülő dobosok és zászlóforgatók is készülnek a nagy napra. Bóklászás közben őket is elnézegettük, mert itt minden az utcákon, a tereken zajlik.
A próbafutamokat nagy érdeklődés kiséri, a szurkolók is hangolnak a főelőadásra.
A próbákat kora délelőtt és késő délután tartják, sajnos az egyiket elmosta egy zápor. A versenyt megelőző nap pedig az egyik ló olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy elpusztult.
Mélyen megérintett ez az esemény, mert bár a bukás a tér másik felén történt, de a lovat végül elöttem tudták csak megfogni (mondanom sem kell, a próbát lefújták). Szemeiben kiült a sokkos állapot, a félelem. Mindenki megzavarodott, sírtak az emberek, fájdalmuknak, elkeseredettségüknek adtak hangot. Siratták a lovat, illetve a ló contradájának lakói a reményeik elvesztését is.
A másnapi lapok csak erről szóltak. Megéri-e az áldozat, mert bár szigorítottak a szabályokon, azóta is történnek hasonló balesetek. A pálya végzetes lehet a lovak számára, veszélyes a lovasoknak, és a tér közepén lévő nézőknek is.
Másnap mi továbbutaztunk. A híradásokból hallottam, hogy a Palio rendben lezajlott, végül Mississippi nyert. A végső megmérettetés a Palio, mindössze pár percig tart, 3 kört kell megtenniük a közel 1000 m-es pályán a lovaknak.
Érdekesség, hogy a ló célba érkezése számít, tehát a lovasa nélkül elsőként befutó ló győzelmet hoz a városnegyedének. Aztán elkezdődik az ünneplés. A győztes városrész megkapja a díjat, a lovat körbehordozzák a városon az éljenző tömeg kíséretében. Egész őszig eltart ez a győzelmi mámor, amikor is valamikor októberben győzedelmi vacsorában csúcsosodik ki, amelyen többezer városnegyedlakó vesz részt, díszhelyen természetesen a diadalmat hozó lóval.
.
Az alábbi linkekre kattintva további képeket láthatsz a Palioról és Toszkánáról:

